Artykuł sponsorowany
Jakie są różnice między badaniem wzroku u optometrysty a okulisty?
Badanie wzroku to ważny element dbałości o zdrowie naszych oczu. W związku z tym, warto wiedzieć, jakie są różnice między badaniem wzroku u optometrysty a okulisty. W poniższym artykule przybliżymy te różnice, aby ułatwić wybór odpowiedniego specjalisty dla naszych potrzeb.
Podstawowe różnice między optometrystą a okulistą
Optometrysta to specjalista zajmujący się przede wszystkim korekcją wad wzroku za pomocą soczewek kontaktowych, okularów czy innych urządzeń optycznych. Okulista natomiast to lekarz specjalizujący się w diagnostyce, leczeniu i profilaktyce chorób oczu. W praktyce oznacza to, że optometrysta skupia się na poprawie jakości widzenia pacjenta, podczas gdy okulista zajmuje się również leczeniem schorzeń oczu, które mogą wpływać na jakość widzenia.
Zakres usług oferowanych przez optometrystów i okulistów
Optometrzyści przeprowadzają badania wzroku w Tczewie i innych miastach, mające na celu doboru odpowiednich soczewek korekcyjnych lub opraw okularowych. Oferują również usługi serwisu i naprawy opraw okularowych oraz realizują recepty NFZ i honorują Kartę Dużej Rodziny. Wśród usług optometrycznych znajdują się także badania przesiewowe mające na celu wykrycie wad wzroku, które mogą wymagać konsultacji z okulistą.Okuliści natomiast przeprowadzają pełną diagnostykę chorób oczu, w tym badania takie jak tonometria, czyli pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, czy badanie dna oka. Leczą również schorzenia oczu, takie jak zaćma, jaskra czy retinopatia cukrzycowa. W przypadku stwierdzenia poważniejszych problemów ze wzrokiem, okulista może skierować pacjenta na dalsze badania lub leczenie.
Kiedy udać się do optometrysty, a kiedy do okulisty?
Wybór odpowiedniego specjalisty zależy od naszych potrzeb. Jeśli potrzebujemy jedynie sprawdzić ostrość wzroku i dobrać odpowiednie soczewki korekcyjne lub oprawki okularowe, wystarczy udać się do optometrysty. Jest to również dobry wybór dla osób, które chcą skorzystać z usług serwisu i naprawy opraw okularowych.Natomiast jeśli mamy problemy ze zdrowiem oczu, takie jak ból, zaczerwienienie czy zmiany w polu widzenia, powinniśmy udać się do okulisty. Lekarz ten będzie w stanie przeprowadzić niezbędne badania diagnostyczne oraz zlecić odpowiednie leczenie. Warto również regularnie kontrolować zdrowie oczu u okulisty, zwłaszcza jeśli mamy predyspozycje do chorób oczu lub jesteśmy w grupie ryzyka, np. ze względu na wiek czy choroby towarzyszące.